معرفی پیشرفته ترین فناوری های ایمنی خودرو در دنیا

در این گزارش به 7 فناوری برتر ایمنی خودرو در میان تمامی شرکت های دنیا خوایم پرداخت.

معرفی پیشرفته ترین فناوری های ایمنی خودرو در دنیا

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، خودرو یکی از وسایلی است که حداقل 80 درصد از خانواده ها در کره زمین، یک مدل از آن را در پارکینگ خانه خود دارند. وسایل نقلیه شخصی، به خصوص خودرو ها آنقدر خرید و فروش می شوند که نه تنها صنعت خودروسازی، بلکه داشتن بنگاه معاملات خودرو نیز یکی از پرسودترین و شاید پرکارترین مشاغل در دنیا محسوب می گردد. اما این وسیله جذاب که زندگی بشر را متحول نموده، گاهی تابوت مرگ مالکان خود می گردد. رانندگی بی دقت، مسائل ساختاری جاده ها و امنیت پایین خودرو، سه اصل مهم در بروز تصادفات هستند، تصادفاتی که در بیشتر موارد کشته و مصدوم از خود به جای می گذارد و خانواده هایی را داغ دار می نماید. واقعیت آن است که اگر رانندگان بی دقت، حتی در مجهزترین خودرو های دنیا نیز بنشینند، ممکن است جان خود و دیگران را به خطر بیندازند، در واقع در وهله اول، این رانندگی مطمئن و با احتیاط است که می تواند از بروز تصادفات خیابانی و جاده ای جلوگیری کند، اما عواملی دیگر مانند کیفیت جاده، تابلو های هشدار دهنده و امنیت خودرو نیز، هم در جلوگیری تصادفات و هم در کاهش صدمات و آمار مرگ و میر این گونه حوادث، نقش بسزایی دارند. از این رو شرکت های خودروسازی در سراسر دنیا حداکثر کوشش خود را برای افزایش امنیت خودرو های فراوریی خود به کار می گیرند و به این ترتیب به دنبال جذب مشتریان فراوان هستند .

فولکس واگن یه عنوان یکی از پیشگامان فناوری های امنیت خودرو، به همین واسطه فروش فوق العاده ای دارد و سال ها است به عنوان برترین شرکت خودروسازی در دنیا شناخته می گردد. به همین جهت قصد داریم به برترین ویژگی های امنیتی وسایل نقلیه بپردازیم، ویژگی هایی که بعضی از آن ها جدید و بعضی چندین سال است که برروی خودرو های مختلف نصب می شوند تا با یاری به راننده، از بروز حواث مختلف جلوگیری نمایند، مجله فوربس، 7 ویژگی امنیتی برتر خودرو های امروزی را شناسایی و معرفی نموده که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت، با ما همراه باشید :

سیستم کروز کنترل انطباقی

کروز کنترل انطباقی یا مدیریت پیمایش سازگار، یکی از متداول ترین و قدیمی ترین ویژگی های امنیتی در خودرو های امروزی است که حدودا از 10 سال پیش، در خودرو های مختلف به صورت استاندارد نصب می گردد. در این ویژگی، سیستم خودرو، یکی از مهم ترین عوامل تصادفات جاده ای، یعنی عدم رعایت فاصله مطمئنه با وسیله نقلیه جلویی را مدیریت می نماید. در کنترل کروز انطباقی، حسگر هایی مجهز به رادار یا لیزر در جلوپنجره خودرو نصب می شوند، این حسگر ها فاصله خودرو با وسیله نقلیه جلو را محاسبه می نمایند و در صورت نزدیک شدن از طریق نقلیه جلویی، سرعت خودرو را کاهش و فاصله را تنظیم می نمایند، در انواع پیشرفته مدیریت پیمایش سازگار، با تشخیص هوای بارانی و برفی، میزان فاصله تنظیم شده با وسیله نقلیه جلویی افزایش پیدا می نماید. همچنین در هنگام ترافیک سنگین نیز فاصله تنظیم شده بین خودرو ها کاهش پیدا می نماید. در مدل های جدید کروز کنترل انطباقی در هنگام تصادف که فاصله بین دو خودرو طی لحظه ای کاهش می یابد، کنترل کروز احتمال تصادف را پیش بینی نموده و کمربند ایمنی را مستحکم تر می نماید .

سیستم ترمز اضطراری اتوماتیک (AEB)

ترمز اضطراری اتوماتیک ویژگی است که هر روزه هواداران بیشتری پیدا می نماید، بر اساس اطلاعات منتشره از سازمان امنیت بزرگراه های آمریکا، با وجود ویژگی AEB ، میزان تصادفات برخورد با خودرو جلویی، به میزان 50 درصد کاهش پیدا نموده است. این سیستم با تشخیص احتمال برخورد خودرو (از جلو) با وسایل نقلیه یا عابر پیاده، در ابتدا زنگ هشدار را به صدا در می آورد و در صورت عدم واکنش سریع راننده، به صورت اتوماتیک ترمز نموده و خودرو را متوقف می نماید. با این وجود، میزان تصادفات رانندگی به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می نماید. البته بعضی از شرکت ها سیستم AEB بسیار حساسی دارند و این موضوع موجب شده تا در مواقع غیرضروری نیز خودرو ناگهان متوقف گردد. حساسیت و نحوه تشخیص وسیله نقلیه یا عابر پیاده در ترمز اضطراری اتوماتیک به شرکت سازنده آن بستگی دارد .

سیستم هشدار انحراف از جهت ، انحراف از خطوط

هشدار انحراف از خطوط و از جهت در واقع دو سیستم متفاوت هستند، اما کارایی شبیه به یکدیگر دارند، هر دو سیستم یاری می نمایند تا به صورت ناخواسته از جهت رانندگی منحرف نشویم. سیستم هشدار انحراف از خطوط در هنگامی که راننده در خیابان بین خطوط حرکت می نماید با صدای بوق هشدار، به او اخطار می دهد، رانندگی بین خطوط یکی از اصلی ترین دلایل تصادفات در خیابان های شهری است که البته یکی از موارد اصلی ایجاد ترافیک نیز محسوب می گردد. از طرفی سیستم هشدار انحراف از جهت بیشتر در جاده ها کاربرد دارد و در هنگامی که راننده به سمت بیرون جاده در حال حرکت است به او هشدار می دهد، هر دو سیستم در مواقع خواب آلودگی راننده نیز می توانند او را از انحراف از جهت خود، هشدار دهند .

سیستم تشخیص نقطه کور

این سیستم توسط شرکت های مختلف با کمی تغییر جزئی در خودرو ها نصب می گردد، اما به طور کلی عملکردی یکسان دارد، هدف از وجود این سیستم، هشدار وجود وسایل نقلیه در نقاط کور اطراف خودرو است. حتما به یاد دارید که زمان آموزش رانندگی، مربی چقدر به استفاده صحیح از آینه خودرو و آینه های کناری تاکید داشت، واقعیت آن است که در هنگام رانندگی بسیاری از رانندگان توجهی به نقاط کور اطراف خود ندارند و به این ترتیب با تغییر جهت، با دیگر وسایل نقلیه برخورد می نمایند. این سیستم با وجود حسگر هایی در عقب خودرو، در هنگام تغییر جهت، اگر وسیله نقلیه ای در نقطه کور راننده باشد به او هشدار می دهد، این هشدار از طریق صدای بوق، روشن شدن چراغ هشدار بر روی آینه کناری یا حتی لرزش (ویبره) فرمان صورت می گیرد. در بعضی مدل ها حتی در هنگام رانندگی مستقیم نیز با نزدیک شدن هر وسیله نقلیه از کنار ها، چراغ هشدار روشن و خاموش می گردد .

سیستم دوربین دید پشت

این سیستم نیز از معروف ترین فناوری های امنیتی خودرو است که در بیش از 90 درصد وسایل نقلیه در دنیا نصب شده و قابل استفاده است، دوربین پشت در هنگام حرکت دنده عقب روشن شده و از نمایشگر کنسول مرکزی، دید کامل و واضحی از فضای عقب خودرو به راننده می دهد، یکی از اصلی ترین دلایل فراوری این سیستم، حفاظت از حیوانات یا بچه هایی است که شاید در دید راننده نباشند و با حرکت به عقب، خودرو با آن ها برخورد کند، این مورد مخصوصا در مدل های شاسی بلند که ارتفاع زیادی دارند شایع است، اما با این سیستم، راننده به وضوح می تواند نمای 180 درجه پشت خودرو را ببیند و از برخورد خودرو با موانع کوچک یا بچه ها و حیوانات، جلوگیری کند .

سیستم خروج ایمن

سیستم خروج ایمن همراه با هیوندای سانتافه جدید رونمایی شد، این ویژگی جدید هنوز متداول نشده، اما استقبال گسترده خریداران سانتافه از آن، دیگر شرکت ها را به ساخت چنین سیستمی ترغیب نموده است. سیستم خروج ایمن مربوط به خروج مسافران از خودرو است، در بسیاری از موارد مسافران بدون توجه به وسایل نقلیه در حال حرکت درب خودرو را باز نموده و به این ترتیب خودرو در حال حرکت، موتور یا حتی دوچرخه با درب باز شده برخورد می نمایند. این اتفاق به خصوص در معابر شهری که بعضا موتور سواران سعی می نمایند از هر جهتی عبور نمایند، زیاد اتفاق میفتد. اما این سیستم که برروی سیستم تشخیص نقاط کور متصل است، در هنگام توقف خودرو، اگر وسیله نقلیه ای از پشت خودرو در حال نزدیک شدن باشد، اجازه باز کردن درب را نمی دهد، در واقع در چنین مواقعی درب خودرو باز نمی گردد. پس از عبور وسیله نقلیه قفل درب آزاد شده و مسافران می توانند پیاده شوند. این ویژگی به خصوص برای خانواده هایی که بچه های کوچک دارند بسیار مفید است، در بیشتر این مدل تصادفات، به محض توقف خودرو، کودک بدون توجه به وسایل نقلیه پشت خودرو، با عجله درب را باز نموده و به بیرون می رود و به این ترتیب حتی جان کودک نیز در خطر خواهد بود .

سیستم تشخیص چهره راننده

این سیستم نیز در بعضی از خودرو های جدید مانند سابارو فورستر به کار گرفته شده به احتمال فراوان در آینده بسیار متداول خواهد شد. در این سیستم دوربینی بر روی جلو داشبورد قرار خواهد گرفت که در هنگام رانندگی، وضعیت چهره راننده را بررسی می نماید، در این بین اگر راننده احساس خواب آلودگی داشته باشد و چشمانش بسته گردد، یا به هر دلیلی از هوش برود، با ایجاد هشدار، او را بیدار نموده و در صورت ادامه این وضع به دیگر مسافران هشدار می دهد. هشدار راننده با ایجاد صدای بوق یا لرزش فرمان صورت می گیرد، اگر راننده توجهی نکرد، این هشدار ها شدیدتر شده تا دیگر مسافران خودرو از وضعیت خواب آلودگی یا بی هوشی راننده خبردار شوند. در بعضی سیستم های جدید به دنبال آن هستند تا در هنگام ادامه این وضعیت، سرعت خودرو کم شده و به آرامی متوقف گردد. یعنی در صورتی که راننده بی هوش شده باشد و پس از هشدار وضعیت او ثابت بماند و مسافری نیز در خودرو نباشد، سرعت خودرو در همان جهتی که هست به آرامی کاهش پیدا نموده تا از تصادف خودرو نیز جلوگیری گردد، در این هنگام با روشن شدن چراغ های هشدار عقب خودرو، به دیگر رانندگان، توقف خودرو اخطار داده می گردد. این وضعیت ادامه پیدا می نماید تا خودرو پایان متوقف شده و شخصی به یاری راننده برسد .

منبع:باشگاه خبرنگاران

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "معرفی پیشرفته ترین فناوری های ایمنی خودرو در دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی پیشرفته ترین فناوری های ایمنی خودرو در دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید