216 میلیون دلار صادرات از اردبیل اجرا شده است

به گزارش وبلاگ شادمهر، خبرنگاران/اردبیل مدیر کل گمرکات استان اردبیل گفت: در سال گذشته در مجموع 216 میلیون دلار صادرات غیرنفتی از گمرکات استان اردبیل به ثبت رسیده است.

216 میلیون دلار صادرات از اردبیل اجرا شده است

تقوی در گفتگو با وبلاگ شادمهر، اظهار کرد: آمار صادرات استان ارزش 16 درصد داشته که از این بین 130 میلیون دلار صادرات قطعی و 83 میلیون دلار نیز صادرات چمدانی بوده است.

وی گفت: در دو ماه پایانی سال گذشته و به دنبال شیوع کروناویروس به معنای واقعی تجار ما در بحث صادرات زمین گیر شدند که با هدفگذاری های اجرا شده و با تاکید استاندار اردبیل برای سالجاری صادرات تا 500 میلیون دلار پیش بینی شده است.

مدیر کل گمرکات استان اردبیل در مورد آمار واردات استان در سال 98 نیز گفت: سال گذشته 58 میلیون دلار ارزش واردات استان بوده که در مجموع شرایط تجارت استان به نفع صادرات با 56 درصد رشد از نظر ارزش و 102 درصد از نظر وزن به ثبت رسیده است.

تقوی اضافه نمود: عمده کالاهای وارداتی استان کالاهایی سرمایه ای و ماشین آلات بخش صنعت بوده و به هیچ وجه در این بین مواد مصرفی و لوکس مشاهده نمی شود.

وی مزیت استان را در بخش ترانزیت خارجی، آرامش در مرزها و ارتباط با کشورهای همسایه دانست و بیان نمود: در بحث ترانزیت خارجی اعم از مبدا و مقصد با یک رشد 46 درصدی وزنی و چهار درصدی ارزش گذاری روبرو هستیم که این نشان از اطمینان تجار به ویژه در گمرک بیله سوار بوده که بیشترین تعامل را با کشور آذربایجان و کشورهای حوزه قفقاز داشته اند.

ثبت یک میلیون و 400 هزار تردد در گمرکات

مدیر کل گمرکات استان اردبیل در بخش دیگری از سخنان خود به ورودی مسافران و تردد آنها اشاره و اظهار کرد: به غیر از اسفندماه در 11 ماهه سال گذشته یک میلیون و 423 هزار تردد و سفر اعم از خروج و ورود در گمرک بیله سوار به ثبت رسیده که نسبت به سال گذشته دو درصد کاهش نشان می دهد.

تقوی میزان درآمد گمرکات استان را با یک رشد 198 درصدی یادآور شد و بیان نمود: عمده درآمد گمرکات استان از محل واردات بوده که نسبت به سال های گذشته جهش مناسبی را نشان می دهد.

وی فعالیت دو گمرک بیله سوار و اردبیل را یادآور شد و گفت: عمده کالاهای وارداتی استان از تاجیکستان، روسیه و ترکیه به مقصد اردبیل بوده در حالی که عمده صادرات ما به کشور آذربایجان و گرجستان اجرا شده است.

مدیر کل گمرکات استان اردبیل از سیب زمینی، شیشه و سیمان به عنوان عمده کالاهای صادراتی استان یاد کرد و گفت: در بحث واردات نیز عمده کالاها مربوط به ماشین آلات صنعتی و مواد اولیه نظیر پنبه بوده است.

تقوی اضافه نمود: در کنار دو گمرک اردبیل و بیله سوار گمرک پستی ما در فرودگاه اردبیل نیز دایر است و فعالیت خود را در طول سال با قوت و قدرت انجام می دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "216 میلیون دلار صادرات از اردبیل اجرا شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "216 میلیون دلار صادرات از اردبیل اجرا شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید