چرا بخش خصوصی در موزه های علوم و فناوری سرمایه گذاری نمی کند؟

به گزارش وبلاگ شادمهر، ایسنا/ بدنبال خبر و گزارش های منتشر شده، این پرسش مطرح می گردد که چرا بخش خصوصی در موزه های علوم و فناوری سرمایه گذاری نمی کند؟

چرا بخش خصوصی در موزه های علوم و فناوری سرمایه گذاری نمی کند؟

رئیس موزه ملی علوم و فناوری پاسخ داد

دکتر سیف الله جلیلی در پاسخ به پرسشی درباره ورود بخش خصوصی به سرمایه گذاری در موزه های علم و فناوری اظهار کرد: بخش خصوصی خیلی وارد این حوزه نشده است، دلیل آن هم این است که موزه های علوم و فناوری هزینه بر هستند. توسعه موزه های علوم و فناوری در ابتدا نیاز به حمایت های حاکمیتی دارد. دولت باید کمک کند که این مراکز رشد پیدا کنند تا به بخش خصوصی به سوددهی این حوزه پی ببرد.

وی ادامه داد: منظور از سرمایه گذاری بخش خصوصی این نیست که این بخش، یک موزه علم و فناوری راه اندازی کند؛ بلکه این است که بخش خصوصی در زمینه ساخت وسایل مرتبط با موزه های علوم و فناوری سرمایه گذاری کند. موزه های علوم و فناوری موزه هایی هستند که وسایل و امکانات آنها ساخته می شود؛ یعنی وسایل میراثی نیستند که از قبل ساخته شده باشند و مردم به تماشای آن بیایند، بلکه این وسایل معمولا ساخته می شوند و جنبه آموزشی دارند و بازدیدکنندگان با آنها کار می کنند؛ بنابراین می توان گفت اگر بخش خصوصی بخواهد وارد سرمایه گذاری در زمینه شرکتهای دانش بنیان شود، باید در این حوزه اقدام کند.

به گفته دبیر شورای عالی موزه های دانشگاهی، در حال حاضر در دنیا شرکت هایی وجود دارند که کار آنها طراحی موزه های علوم و فناوری است؛ به این صورت که طراحی و ساخت وسایل موزه را برعهده می گیرند و تیم های مرتبط را آموزش می دهند که بعدا بتوانند پشتیبانی کنند. موزه های علوم و فناوری هم از نظر نیروی انسانی و هم ساخت وسایل، موزه هایی هزینه بر هستند. در ایران تا به امروز سرمایه گذاری مناسبی در این زمینه انجام نشده است.

رئیس موزه ملی علوم و فناوری درباره راهکارهای ورود بخش خصوصی به موزه های علوم و فناوری گفت: بخش خصوصی بدنبال سوددهی است؛ بنابراین در گام اول دولتها باید از موزه ها حمایت کنند که این موزه ها در شهرهای بزرگ راه اندازی شوند و بعد وسایل موردنیاز این موزه ها به شرکتهایی که پتانسیل تولید آنها را دارند، سفارش داده شود. باید برای شرکتهای خصوصی انگیزه ایجاد شود.

جلیلی افزود: اگر برای یک شرکت سوددهی ایجاد شود، قطعا شرکتهای دیگر نیز ترغیب می شوند که در این حوزه سرمایه گذاری کنند. با گسترش موزه های علوم و فناوری در سطح کشور شرکتهایی که خواهان سرمایه گذاری باشند، امیدوار خواهند بود که آینده ای روشن دارند. با توسعه موزه ها در سطح کشور می توان به فعالیت بین المللی آنها نیز خوش بین بود.

منبع: همگردی

به "چرا بخش خصوصی در موزه های علوم و فناوری سرمایه گذاری نمی کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا بخش خصوصی در موزه های علوم و فناوری سرمایه گذاری نمی کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید