وقتی افغان ها ارزش بافت تاریخی را بیشتر می دانند ...

از ساماندهی میدان امیر چخماق یزد و جگرکی هایی که با وجود هشدارهای رسانه ای حالا میز و جایگاه هایشان را جلوی مغازه ها می چینند تا افغان هایی که در زمان حضورشان در بافت تاریخی یزد و شهر مهاجر پذیرش، باعث حفاظت از این بافت شد تا امروز که جهانی گردد، دغدغه هایی است که در دومین سالگرد ثبت جهانی شهر تاریخی یزد مطرح شدند.

وقتی افغان ها ارزش بافت تاریخی را بیشتر می دانند ...

به گزارش خبرنگاران، مصطفی فاطمی در نشست خبری دومین سالگرد ثبت جهانی شهر یزد که سه شنبه (17 تیر ماه) در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برگزار گردید، درباره ساماندهی تاجران و اتباع خارجی که در بافت تاریخی یزد ساکن هستند، گفت: یکی از روش های زیست در شهر یزد که در طول تاریخ شاهد هستیم، همزیستی با اقوام مختلف است، همان طور شاهد خانه های اقوام مختلف از شیرازی ها و تبریزی ها گرفته تا بحرینی ها و هراتی ها هستیم، از حضور اتباع افغان نیز سعی کردیم با برگشت به گذشته خودمان این موضوع را برطرف کنیم با این وجود اگر تخلفی انجام دهند با آنها برخورد خواهیم کرد و اگر مسئله ای ایجاد نکنند بنا بر میراث گذشتگان چهره یزد مهاجرپذیر خواهد ماند.

او با بیان این که تعداد افغان ها به دلیل افزایش اجاره بها کاهش یافته، به طوری که در گذشته بیش از 60 درصد از بافت را افغان و اتباع بیگانه تشکیل می دادند اما امروز تعداد آنها کم شده، اظهار کرد: بعد از ثبت جهانی یزد به سرعت میزان اقامت در این مجموعه را افزایش دادند. همچنین شاهد گسترش بوم گردی و ارتقاء و افزایش تعداد اتاق هتل ها در شهر یزد بودیم؛ چنانچه تعداد تخت ها از 3300 به 7500 رسید و در سال گذشته 127 پروژه سرمایه گذاری را افتتاح کردیم.

او همچنین از انجام مرمت خانه فرخی یزدی اطلاع داد و گفت: این مرمت با هزینه های جاری انجام می گردد و ردیف بودجه برای آن نیامده، اکنون تمام کوشش ما آن است که 25 مهرماه همزمان با درگذشت فرخی یزدی این خانه را بازگشایی کنیم.

وی با اشاره به این که بسیاری از آثار میراث فرهنگی یزد در سه سطح روی زمین، روی پشت بام و زیر زمین قرار دارند، نمونه این حرف را قبر وحشی بافقی در زیر خیابان دانست و اضافه کرد: در این میان میراث توانایی آن را ندارد که همه این آثار را بیرون بیاورد پس شاید برای حفاظت از آنها بهتر باشد که زیر زمین بمانند.

فاطمی در ادامه به بحث ساماندهی سرمایه گذاری و تغییر کاربری در بافت تاریخی شهر یزد اشاره نمود و اضافه کرد: با توجه به افزایش ارزش خانه های بافت تاریخی نمی توان زیست گذشته را ادامه داد، پس نیازمند تغییر کاربری هستیم با این وجود ظرفیت جایگاه رستوران ها و تخت مراکز اقامتی فعال در بافت را مدنظر قرار دادیم چنانچه اکنون از تمام 32 محله ای که در محدوده بافت تاریخی قرار دارند 18 محله از جمله فهادان، مسجد جامع، شاه ابوالقاسم، کشته نو و … که در عرصه بافت تاریخی شهر یزد قرار دارند بیشتر مورد توجه قرار گرفته اند.

او ادامه داد: ساخت مجتمع تجاری و مسائلی که در مورد امامزاده جعفر و مسجد حظیره مطرح شده بود را متوقف کردیم.

حذف بهترین راه چاره ساماندهی جگرکی های یزد در امیر چخماق نیست

جمال الدین عزیزی، شهردار یزد نیز در سخنانی گفت: با مناسب سازی معابر، ایجاد روشنایی و فضاسازی های صورت گرفته شرایط عادی زندگی را در بافت تاریخی شهر یزد به وجود آوردیم؛ البته با یاری اداره امور اتباع در صدد شناسایی مهاجران غیرقانونی هستیم در عین حال فرهنگ حضور در بافت تاریخی را به آنها شرح می دهیم.

عزیزی همچنین از ساماندهی امیر چخماق و جگرکی های شاغل در این محدوده تاریخی اطلاع داد و گفت: با توجه به مؤلفه های زیادی که در امیر چخماق وجود دارد و از سوی دیگر در نظر دریافت موقوفه ها و حضور صاحبان وقف در آنجا ساماندهی را مدنظر قرار داده ایم؛ البته مشاغلی هستند که سال ها است در آنجا فعالند و قطعاً حذف بهترین راه چاره نیست اما ساماندهی انجام می گردد.

به گفته او برای ساماندهی امیر چخماق مدیریت واحدی در نظر گرفته شده که همه سازمان های ذی ربط را ساماندهی خواهد نمود و در آینده نزدیک شاهد تحولات خوبی در این مجموعه خواهیم بود.

ساکنان افغان بافت یزد، تاریخ یزد را نجات دادند

هادی احمدی ـ مدیرکل دفتر حفظ و احیای بناهای تاریخی ـ نیز با اشاره به این که باید درباره جنبه های ملموس و ناملموس یزد آنالیز و شناخت بیشتری داشته باشیم، اظهار کرد: توسعه باعث می گردد با مسائل زیادی در این حوزه روبه رو شویم و اگر یاری خبرنگاران نباشد در این جدال شکست می خوریم پیشنهاد می کنم مسئولان شهری کاری انجام ندهند چرا که بعضی از کارها خود به خود پیش می رود.

او ورودی 100 هزار گردشگر به یزدِ جهانی را هر چند رقم کمی می داند اما معتقد است: بالاخره شاهد این اتفاق خواهیم بود و تحریم ها برداشته می گردد بهتر است از فرصت ایجاد شده برای آموزش و انجام کارهای نرم افزاری و آماده سازی زیرساخت ها برای حضور میلیونی گردشگرها استفاده کنیم.

وی با بیان این که با خروج مالکان خانه های تاریخی در بافت قبل از ثبت جهانی شهر یزد، اطهار کرد: با این اتفاق به مرور افغان ها در آن بافت ها باقی ماندند و آنجا را نگاه داشتند، در واقع می توان گفت همین نقش افغان ها در بافت یزد خوب بود و نمی توان آن را در بافت تاریخی شهر یزد فراموش کرد چون آن ها بافت تاریخی یزد را نگاه داشتند.

او با تاکید بر این که کار کارشناسی برای تغییر کاربری ها نداریم و نیازمند ظرفیت سنجی هستیم، اضافه کرد: با این وجود از احیای بافت تاریخی استقبال می کنیم قبل از ثبت جهانی شهر یزد بیشتر خانه هایی که در بافت قرار دارند متروک بودند و افغان ها و سایر اتباع در آن زندگی می کردند که گزارش های زیادی در این خصوص داشتیم اما بعد از ثبت جهانی این بافت زنده شد.

اعتبار یک و نیم میلیون یورویی اتحادیه اروپا به یزد

احمدی همچنین درباره اعتبارات اختصاص یافته به شهر جهانی یزد گفت: این اعتبارات در دو بخش ابلاغی و تخصصی ارائه می شوند سال جاری پنج میلیارد و 700 میلیون تومان ردیف ملی استانی به یزد اختصاص یافته که فقط 500 میلیون تومان آن تخصیص یافت.

به گفته وی اعتباری معادل 6 میلیارد تومان نیز برای اختصاص از محل اعتبارات ملی تصویب شده اما ممکن است حتی هزار تومان نیز تخصیص پیدا نکند.

مدیر کل دفتر بافت و محوطه های تاریخی همچنین از تصویب پرداخت یک و نیم میلیون یورو از سوی اتحادیه اروپا بر اساس تفاهم نامه ای که کرسی گلین یونسکو با دانشگاه یزد امضا نموده را پرداخت می نماید، اطلاع داد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "وقتی افغان ها ارزش بافت تاریخی را بیشتر می دانند ..." امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقتی افغان ها ارزش بافت تاریخی را بیشتر می دانند ..."

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید