ورزشکاران از نوشیدن قهوه در سحر پرهیز نمایند

یک متخصص تغذیه ورزشی معتقد است: قهوه به دلیل داشتن کافئین زیاد به شدت ادرار آور است و سبب دی هیدراته شدن بدن می گردد، بنابراین توصیه می گردد که ورزشکاران از مصرف قهوه در هنگام سحر پرهیز نمایند و نوشیدن قهوه را به زمان بعد از افطار موکول نمایند.

ورزشکاران از نوشیدن قهوه در سحر پرهیز نمایند

دکتر محمد حضوری در گفت وگو با خبرنگاران، درباره ورزش و روزه داری اظهار کرد: در ماه مبارک رمضان ورزشکاران در رشته قدرت و استقامت بویژه در زیر نور آفتاب فعالیت می نمایند امکان دارد به دلیل دی هیدراته شدن بدن دچار افت عملکرد شوند. بنابراین توصیه می گردد ورزشکاران بعد از خوردن یک وعده سبک در افطار و شام در میان وعده نیز خوردن میوه و لبنیات را فراموش ننمایند.

وی گفت: ورزشکاران بهتر است در وعده افطار حداقل یک یا دو لیوان مایعات به صورت چای، آب یا شربت خاکشیر استفاده نمایند اما بعد از افطار می توانند هر یک ساعت برای جلوگیری از دی هیدراته شدن بدن، به طور مرتب آب مصرف نمایند. البته ورزشکار برای اینکه متوجه گردد آب بدنش تأمین شده است می تواند قبل از خواب رنگ ادرار خود را مورد ارزیابی قرار دهد اگر رنگ ادرارش روشن باشد یعنی آب بدنش تأمین شده و دچار کم آبی نیست. اما اگر رنگ ادرارش تیره باشد نشان از کم آبی بدن است. همچنین افزایش گرمای بدن نشان از کم آبی بدن است که ورزشکار باید به این مساله نیز توجه ویژه ای داشته باشد.

این متخصص تغذیه اظهار داشت: مصرف بیش از حد شیرینی از جمله شله زرد، زولبیا بامیه و… هنگام افطار سبب افزایش سریع قند خون و در نتیجه ترشح بیش از حد انسولین در بدن می گردد. البته بروز چنین مسأله ای در بدن منجر به آن می گردد که فرد ورزشکار یک ساعت بعد از افطار دچار افت قند خون، ضعف جسمانی و خستگی بیش از حد گردد. بنابراین توصیه می گردد که ورزشکاران هنگام افطار از پرخوری و مصرف شیرینی جات زیاد پرهیز نمایند.

حضوری اضافه نمود: برای تأمین آب بدن بهتر است ورزشکاران بعد از افطار از نوشیدنی های ورزشی استفاده نمایند تا دچار کم آبی نشوند.

وی با بیان اینکه مصرف قهوه بعد از افطار سبب افزایش انرژی بدن می گردد، گفت: قهوه به دلیل داشتن کافئین بالا مصرف آن در زمان سحر توصیه نمی گردد، اما یک ساعت بعد از افطار به دلیل داشتن انرژی بالا بهترین زمان مصرف است.

این متخصص تغذیه در سرانجام اضافه نمود: ورزشکاران در مصرف بعضی مکمل ها از جمله ویتامین C باید به این نکته توجه داشته باشند که مصرف بیش از حد این مکمل با دوز بالا می تواند سبب فراوری سنگ کلیه اوکسالات گردد. بنابراین بهتر است مکمل ها بعد از افطار میل گردد تا بدن آب کافی برای جذب آن داشته باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ورزشکاران از نوشیدن قهوه در سحر پرهیز نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورزشکاران از نوشیدن قهوه در سحر پرهیز نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید