نمکی: مراکز اهدای سلول های بنیادی در تمام استان ها راه اندازی می گردد

به گزارش وبلاگ شادمهر، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: دولت با محدودیت منابع روبرو است، اما کوشش می کنیم مراکز اهدای سلول های بنیادی را در تمام 31 استان کشور راه اندازی کنیم.

نمکی: مراکز اهدای سلول های بنیادی در تمام استان ها راه اندازی می گردد

به گزارش گروه اجتماعی وبلاگ شادمهر، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: دولت با محدودیت منابع روبرو است، اما کوشش می کنیم مراکز اهدای سلول های بنیادی را در تمام 31 استان کشور راه اندازی کنیم.

سعید نمکی روز یکشنبه در مراسم بزرگداشت روز دنیای اهدانمایندگان سلول های بنیادی اضافه نمود: کوشش می کنیم مراکز اهدای سلول را در تمام 31 استان کشور راه اندازی کنیم. هم پیوند و هم دارو های مورد احتیاج گران قیمت هستند، اما با حمایت از بیمه ها، آن را برای گیرندگان پیوند ارزان کردیم.

وی به پیشرفت های کشور در حوزه پیوند عضو و سلول های بنیادی اشاره نمود و ادامه داد: گرچه در زمینه تامین منابع برنامه های کم هزینه و پرمنفعت مثل تزریق بعضی واکسن ها با سختی رو به رو هستیم با این حال برنامه ها و پروژه های پرهزینه را نیز در دست انجام داریم و رها ننموده ایم.

نمکی با اشاره به هزینه های زیاد پیوند در دنیا و پیشرفت های ایران در این حوزه گفت: ما در حوزه پیوند کبد، حتی از اروپا هم بیمار داریم.

وزیر بهداشت اضافه نمود: سلول های بنیادی فقط در درمان سرطان خون به کار نمی روند و در درمان بیماری های زیادی کاربرد دارند.

وی، ایجاد بانک سلول های بنیادی را یک اقدام مهم ارزیابی کرد و گفت: این اقدام، بسیاری از گره های نظام سلامت را حتی در حوزه تحقیقات باز می نماید.

نمکی از مردم و سازمان های مردم نهاد برای تقویت بانک سلول های بنیادی یاری خواست و از تمام خیرین، هنرمندان و رسانه ها به خاطر فرهنگ سازی در این حوزه تقدیر کرد.

مراسم بزرگداشت روز دنیای اهدانمایندگان سلول های بنیادی، در وزارت بهداشت با حضور وزیر بهداشت، تعدادی از اهدانمایندگان و گیرندگان عضو و هنرمندان برگزار گردید.

روز دنیای اهدانمایندگان سلول های بنیادی هر ساله در سومین شنبه از ماه سپتامبر در بیش از 50 کشور دنیا گرامی داشته می گردد که سال جاری با 21 سپتامبر (30 شهریورماه) مصادف شد. این پویش در ابتدا به عنوان یک رویداد اروپایی در ایتالیا، اسپانیا، فرانسه و بلژیک برگزار می شد و از سال 2015 به بعد به یک مناسبت دنیای تبدیل شد.

نخستین هدف از گرامیداشت این روز، قدردانی از تمام اهدانمایندگان سلول های بنیادی در سراسر دنیا است، از اهدانمایندگان خویشاوند و غیرخویشاوند گرفته تا اهدانمایندگان خون بند ناف، افرادی که سلول های خود را اهدا نموده و آن هایی که نامشان را در بانک دنیای ثبت نموده و در انتظار پیدا شدن فرد سازگاری هستند تا بتوانند جانش را نجات دهند. از دیگر اهداف گرامیداشت این روز افزایش آگاهی ها در میان مردم و سیاست گذاران در خصوص یک اهدانماینده سلول های بنیادی بودن و تاثیری که این پیوند بر زندگی بیماران می گذارد، است.

سلول های بنیادی خونی سلول های اولیه ای هستند که قادرند به هر کدام از سه نوع از انواع سلول های خونی اصلی تبدیل شوند؛ گلبول های سفید که از ما در برابر عفونت ها محافظت می نمایند، گلبول های قرمز که اکسیژن را به سراسر بدن حمل می نمایند و پلاکت ها که به تشکیل لخته خون برای جوش خوردن و ترمیم زخم یاری می نمایند. سلول های بنیادی خونی عمدتا در درون بافت اسفنجی داخل استخوان ها یا مغز استخوان یافت می شوند. تعداد کمی از این سلول ها در خون و بندناف نیز وجود دارند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "نمکی: مراکز اهدای سلول های بنیادی در تمام استان ها راه اندازی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمکی: مراکز اهدای سلول های بنیادی در تمام استان ها راه اندازی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید