نبرد هوایی خلبان انسانی با هوش مصنوعی

به گزارش وبلاگ شادمهر، وزارت دفاع ایالات متحده اعلام نموده است که قرار است هواپیماهای جنگنده تحت کنترل هوش مصنوعی برای سومین و آخرین بار در یک رویداد آنلاین که در تاریخ 18 تا 20 اوت برگزار خواهد شد، با یک خلبان نیروی هوایی آمریکا رو در رو شوند.

نبرد هوایی خلبان انسانی با هوش مصنوعی

با توجه به شیوع بیماری همه گیر کووید-19، آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی آمریکا(دارپا-DARPA) اظهار داشت که سومین و آخرین مرحله از مسابقات آزمایشی مشهور AlphaDogfight از 18 تا 20 اوت به صورت آنلاین برگزار می گردد و تیم های شرکت نماینده و مخاطبان می توانند تماشاگر آن باشند. اصطلاح dogfight در اینجا به مانور رزمی هوایی شبیه سازی شده اشاره دارد.

در این مسابقه شاهد الگوریتم های هوش مصنوعی خواهیم بود که جنگنده های F-16 را در جنگ هوایی شبیه سازی می نماید.

فینال این رقابت در تاریخ 20 اوت میان هوش مصنوعی و یک خلبان جنگنده باتجربه نیروی هوایی برگزار خواهد شد.

سرهنگ دان جاورسک مدیر برنامه در دفتر فناوری استراتژیک دارپا گفت: دارپا از اینکه الگوریتم های هوش مصنوعی در برابر یکدیگر و همچنین در برابر یک انسان آموزش دیده رقابت می نمایند، هیجان زده است.

وی شرح داد که تیم ها در کمتر از یک سال پیشرفت های قابل توجهی در هوش مصنوعی برای انجام جنگ هوایی اتوماتیک داشته اند.

دارپا از این سلسله آزمایشات و مسابقات برای گسترش پایگاه توسعه دهندگان هوش مصنوعی برای برنامه تکامل نبرد هوایی دارپا(ACE) استفاده می نماید. برنامه ACE در کوشش است تا با اتوماسیون نبردهای هوا به هوا و ایجاد اعتماد به هوش مصنوعی، همکاری میان هوش مصنوعی و انسان را بهبود بخشد.

جاورسک اضافه کرد: صرف نظر از اینکه انسان یا هوش مصنوعی برنده نبرد نهایی و مسابقه فینال باشند، هدف آزمایش های AlphaDogfight افزایش اعتماد به هوش مصنوعی است. در هر صورت ما یک قدم به دستیابی به همکاری مؤثر بین آنان و ماشین در نبردهای هوایی نزدیک می شویم که هدف برنامه ACE است.

این رویداد به صورت زنده از آزمایشگاه فیزیک کاربردی جانز هاپکینز(APL) در لورل مریلند پخش می گردد که با تفسیر و گزارش کارشناسان و میهمانان همراه خواهد بود.

آژانس پروژه های پژوهشی پیشرفته دفاعی یا دارپا یک بنگاه پژوهشی و فناوری زیر نظر وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا است که در سال 1958 تاسیس شد. این سازمان مسئولیت توسعه و ساخت فناوری های نوین را برای استفاده نیروهای مسلح ایالات متحده آمریکا به عهده دارد.

دارپا در ابتدا با نام آرپا(ARPA) شروع به کار کرد ولی در مارس سال 1972 با اضافه کردن کلمه Defense به ابتدای نام کامل خود به دارپا(DARPA) تغییر کرد، ولی در فوریه 1993 به نام پیشین خود (آرپا) برگشت و باز دوباره در مارس 1996 به دارپا تغییر نام داد.

از سال 1958 تا 1965 بیشترین تاکید دارپا روی مسائل مهم ملی بود که شامل فضا و پرتاب موشک بالیستیک دفاعی و همچنین تشخیص آزمایش جنگ افزار هسته ای بود. در طول سال 1960 (میلادی) دارپا برنامه های فضایی غیرنظامی خود را به ناسا واگذار کرد و برنامه های نظامی را در دستور کار انحصاری خود قرار داد. پس از آن، آرپا نقش و زمینه فعالیت خود را تعریف و متمرکز کرد در یک مجموعه متنوع، برنامه های پژوهشی نسبتا کوچک اساسا اکتشافی و به دارپا تغییر نام داد و در اوایل دهه 1970 (میلادی) تأکید کرد برنامه های مستقیم انرژی، پردازش اطلاعات و فناوری های تاکتیکی را در پیش گرفت. در 1980 (میلادی) توجه آژانس در پردازش اطلاعات و برنامه های مربوط به هواپیما از جمله هواپیمای هوافضاهای ملی (راکول ایکس-30) یا برنامه پژوهش های فراصوت متمرکز شد.

پس از جنگ ویتنام، دارپا به بهره برداری از پردازش های پیشرفته و فناوری های شبکه و بازسازی و تقویت روابط با دانشگاه پرداخت. علاوه بر این، دارپا مفاهیم تازه ای برای ماهواره های کوچک، بسیار سبک وزن و (LIGHTSAT) و کارگردانی برنامه هایی در خصوص فراوری دفاعی، فناوری های زیردریایی، و خودرو زره پوش جنگی ، ضد زره را دنبال می نماید.

تاریخ فعالیت دارپا را شاید بتوان به دو دوره زمانی پیش از سال 2001 و تمرکز بر دانشمندان نخبه و شرکت های دانشگاهی و پس از سال 2001 و تمرکز بر بنگاه های عظیم صنعتی تقسیم نمود. ،ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "نبرد هوایی خلبان انسانی با هوش مصنوعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نبرد هوایی خلبان انسانی با هوش مصنوعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید