مشاور امنیت ملی عراق: بیانیه مرجعیت نقشه راه ما است، کوشش دشمنان باخت

به گزارش وبلاگ شادمهر، مشاور امنیت ملی و رئیس حشد شعبی عراق بیانیه مرجعیت عالی دینی را نقشه راه این کشور دانست و تأکید کرد که کوشش دشمنان عراق شکست خورده است.

مشاور امنیت ملی عراق: بیانیه مرجعیت نقشه راه ما است، کوشش دشمنان باخت

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ شادمهر به نقل از شبکه تلویزیونی المیادین، فالح الفیاض مشاور امنیت ملی و رئیس حشد شعبی عراق در کنفرانس مطبوعاتی امروز خود درباره حوادث اخیر این کشور گفت: بحران دو مرحله داشت و بیانیه مرجعیت عالی دینی روشن بود و آنچه را لازم و لازم است، توصیف کرد و گام های رسیدن به راه چاره را معین کرد.

وی اضافه نمود: به دشمنان و توطئه گران می گوییم که کوشش ها شکست خورده است.

الفیاض گفت: ما مدافع قانون اساسی و حکومتی هستیم که با خون و جانفشانی خویش بنا نهاده ایم.

وی اضافه نمود: از بین بردن فساد و تحقق توسعه و اصلاح مالی تنها در سایه حکومت جهت است.

مشاور امنیت ملی عراق توضیح داد: نقشه راه همان بیانیه مرجعیت دینی است و نخست وزیر طرح خود را آماده می نماید که متناسب با حجم اتفاقات است.

وی گفت: توطئه ها متوقف نخواهد شد و ما باید صفوف و همیاری خود را تقویت کنیم.

الفیاض توضیح داد: کسانی که خواستار شرارت و بدی برای کشور شدند، با قصاص عادلانه و بازدارنده روبه رو خواهند شد و با توطئه گران با تساهل برخورد نخواهد شد.

وی گفت: اولین پاسخ نیز معین یک شیوه واقعی برای اصلاحات است و این همان چیزی است که هم اکنون دولت برای ترسیم آن کوشش می نماید.

الفیاض گفت: دشمنان ما توانستند باعث قربانی شدن شماری از افراد شوند و این امر دردناک است اما دو برابر به آن پاسخ خواهیم داد.

مشاور امنیت ملی عراق گفت: ما می دانیم که چه کسانی در پس پرده نفوذ بعضی از خرابکاران تظاهرات بودند.

وی اضافه نمود: ما اسامی و فیلم ها و اطلاعاتی در این باره داریم که در زمان مناسب ارائه خواهیم کرد.

الفیاض توضیح داد: خواسته های مثبتی برای اصلاح روند سیاسی وجود دارد و بحث و آنالیز ها اکنون درون دولت در این راستا است.

مشاور امنیت ملی عراق گفت: عراق در گذشته شاهد تظاهراتی بزرگتر از این تظاهرات بود، اما نظیر خونی که اخیراً در آن ریخته شد، در آنها ریخته نشد.

وی تأکید کرد: ما پاسخی قوی به دشمنان خواهیم داد و برای اصلاحات کوشش خواهیم کرد.

الفیاض گفت: به هیچ کس اجازه نخواهیم داد که با خون مردم ما بازی کند. نباید در دفاع از دستاوردهای خود تردید به خرج دهیم.

وی توضیح داد: شکاف و نواقصی در روند سیاسی است که باید به آن رسیدگی گردد.

الفیاض گفت: وقتی صحبت از تشکیل یک دولت نجات می گردد، این نشان می دهد که نقشه ای در پس پرده تظاهرات بوده است. رهبری این تظاهرات نامعلوم است اما می دانیم که چه کسی در پس پرده آن است.

وی تأکید کرد: مرجعیت دینی و عشایر و حشد و پیشمرگه ما خاری در چشم دشمنان خواهند بود. ما از قانون اساسی و حکومت و هر نخست وزیری دفاع می کنیم.

الفیاض گفت: دولت و در صدر آن نخست وزیر وظیفه خود را با جدیت و اخلاص برای انجام گذار ایفا می نماید. در نبود حکومت، امنیت از بین می رود و تنها در چارچوب آن می توان یک راه چاره را متصور شد.

تأکید عبدالمهدی بر بازگشت ثبات به عراق

عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق تأکید کرد که نیروهای امنیتی اوضاع را در کنترل دارند و ثبات دوباره برقرار شده است.

در بیانیه دفتر عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق آمده است: عبدالمهدی در تماس تلفنی مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا با وی درباره تحولات اوضاع امنیتی و بازگشت زندگی به حالت طبیعی خود بعد از برداشته شدن مقررات منع آمدوشد بحث و گفت وگو کرد.

براساس این بیانیه، نخست وزیر عراق تأکید کرد که نیروهای امنیتی کنترل اوضاع را در دست دارند و ثبات بازگشته است و دولت مجموعه ای از اصلاحات و اقدامات را برای پاسخ به خواسته های مردم ارائه نموده و در روزهای آینده نیز این کار را ادامه خواهد داد.

در همین حال، وزیر خارجه آمریکا به زعم خود بر حمایت کشورش از عراق و کوشش های دولت این کشور برای تقویت امنیت و ثبات تأکید کرد.

خروج ارتش از شهرک صدر بغداد

فرماندهی عملیات مشترک در عراق امروز بیان کرد که عبدالمهدی دستور خروج یگان های ارتش از شهرک صدر در بغداد را صادر کرد و یگان های پلیس فدرال را جایگزین آن کرد.

در بیانیه این فرماندهی آمده است: تیم های تحقیقاتی فوری اقدامات خود را برای رسیدگی به حوادث اخیر شروع نموده اند.

این بیانیه همچنین از همه نیروهای امنیتی خواست تا به قواعد درگیری ویژه حفاظت از تظاهرکنندگان و مبارزه با شورش به طور کامل پایبند باشند.

فرماندهی عملیات مشترک روز یکشنبه از شهادت 104 نفر از جمله هشت نیروی امنیتی و زخمی شدن 6107 نفر دیگر و بازداشت تعدادی از عناصر نفوذی و خرابکار در جریان تظاهرات اخیر خبر داده بود.

سفر لاوروف به عراق

وزارت خارجه روسیه بیان کرد که سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه برای یک سفر کاری دوروزه به عراق سفر می نماید.

این وزارتخانه توضیح داد: لاوروف روزهای هفتم و هشتم ماه جاری میلادی سفری کاری به عراق خواهد داشت.

پیش از این برهم صالح رئیس جمهور عراق در دیدار با سفرای روسیه و فرانسه در بغداد بر اهمیت حمایت جامعه بین المللی از ثبات عراق تأکید نموده بود.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "مشاور امنیت ملی عراق: بیانیه مرجعیت نقشه راه ما است، کوشش دشمنان باخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشاور امنیت ملی عراق: بیانیه مرجعیت نقشه راه ما است، کوشش دشمنان باخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید