مستندنگاری آیینی با هدف حفظ میراث ناملموس جزیره کیش

به گزارش وبلاگ شادمهر، طرح تحقیقاتی مطالعه و مستند نگاری آیینی جزیره کیش از سلسله طرح های تحقیقاتی پژوهشکده مردم شناسی به منظور حفظ آداب ورسوم و میراث فرهنگی ناملموس اقوام ایرانی انجام شد.

مستندنگاری آیینی با هدف حفظ میراث ناملموس جزیره کیش

به گزارش وبلاگ شادمهر به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، علیرضا حسن زاده رئیس پژوهشکده مردم شناسی گفت: خلیج فارس دیدارگاه تمدن های کهن است و بخش مهمی از تنوع فرهنگی و زیستی دنیا را می توان در این حوزه فرهنگی مشاهده کرد.

او بخش مهمی از میراث فرهنگی ایران را شناخت فرهنگ اقوام و مردم بومی دانست و اضافه نمود: وجود چاه های نفت، رفت وآمد اقوام و ملیت های مختلف آفریقایی، اروپایی، عرب، هندی و پاکستانی، بلوچ و... از دیرباز و موقعیت گردشگری، تفریحی و تجاری جزیره کیش که در میان آب های نیلگون خلیج فارس قرار گرفته، به عنوان منطقه آزاد تجاری تغییرات و تأثیراتی بر فرهنگ این منطقه گذاشته است.

حسن زاده شناخت فرهنگ این منطقه مهم را برای شناخت فرهنگ مردم خلیج فارس و جنوب کشور بسیار مهم و قابل مطالعه دانست و توضیح داد: پژوهشکده مردم شناسی در راستای انجام این مهم با انجام پژوهش های گسترده در این راه گام برداشته است.

او اضافه نمود: جزیره کیش امروزه بیشتر با تصویری از فعالیت های مالی به عنوان یک منطقه آزاد تجاری به ذهن متبادر می گردد اما این جزیره دارای فرهنگ بومی غنی است.

رئیس پژوهشکده مردم شناسی این طرح را در راستای اهداف کلان، راهبردی و کاربردی پژوهشگاه میراث فرهنگی گردشگری بیان کرد که می تواند باعث افزایش شناخت و آگاهی ما از فرهنگ بومی و الگوهای فرهنگی خاص هر منطقه به خصوص جنوب کشور گردد و برنامه ریزان اجتماعی را در برنامه ریزی های فرهنگی و اجتماعی برای بهره گیری از الگوهای بومی راهنما باشد و به طرح اطلس مردم نگاری سرزمین هم کمک رساند.

صدیقه فاتح کارشناس این طرح نیز در ادامه اضافه نمود: مردم بومی جزیره کیش باوجود همه تحولات مالی این جزیره سنت ها و آیین ها و مراسم خود را همچون گذشته حفظ نموده اند اما با توجه به تغییرات اجتماعی و فرهنگی، باید این صورت های قدیمی و میراث فرهنگی ناملموس آن ها را ثبت و ضبط کرد.

اعظم موسوی مجری طرح نیز با تأکید بر اهمیت فرهنگ بومی به مثابه گنجینه انسانی و فرهنگی مناطق مختلف ایران، نتایج طرح یادشده را در راستای شناخت فرهنگ های موجود و زنده در خلیج فارس حیاتی و ضروری دانست.

منبع: میراث آریا

به "مستندنگاری آیینی با هدف حفظ میراث ناملموس جزیره کیش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مستندنگاری آیینی با هدف حفظ میراث ناملموس جزیره کیش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید