ظریف: نفتمان را بالاخره می فروشیم اما شرافتمان را هرگز

به گزارش وبلاگ شادمهر، وزیر امور خارجه کشورمان در مصاحبه با یک رسانه انگلیسی تأکید کرد ایران به هر ترتیب ممکن نفت خود را به فروش خواهد رساند اما هرگز شرافت خود را زیر پا نخواهد گذاشت.

ظریف: نفتمان را بالاخره می فروشیم اما شرافتمان را هرگز

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ شادمهر، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان که برای شرکت در نشست سالانه مقامات عالی رتبه شورای مالی - اجتماعی ملل متحد، در نیویورک به سر می برد روز دوشنبه در مصاحبه با زینب بداوی مجری سرشناس برنامه هارد تاک بی بی سی در نیویورک تأکید کرد ایران هرگز شرافت خود را نخواهد فروخت.

ظریف در این مصاحبه که مشروح آن طی روزهای آینده پخش خواهد شد، توضیح داد: ما بالاخره نفت مان را خواهیم فروخت اما شرافتمان را هرگز!

دولت ترامپ از زمان خروجش از برجام در اردیبهشت 97 تاکنون تحریم های مالی مختلفی را علیه ایران وضع نموده است تا به زعم خود ایران را وادار به مذاکره مجدد برای حصول یک توافق جدید کند. با وجود تحریم های سنگین آمریکا، ایران تأکید نموده است که هرگز تن به مذاکره مجدد با کشوری که توافقات بین المللی را نقض می نماید، نخواهد داد.

آمریکا حتی در برهه ای تصمیم گرفت تهدیدهای نظامی را نیز به تحریم های مالی خود بیفزاید تا شاید از این طریق ایران را به پای میز مذاکره بیاورد. به همین دلیل ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن به منطقه اعزام شد تا تهدید جنگ را برای ایران واقعی جلوه کند؛ اما وقتی نشانه ای از عقب نشینی ایران مشاهده نشد، ترامپ بلافاصله به تمنای مذاکره روی آورد و شماره ای را در اختیار سفارت سوئیس (حافظ منافع آمریکا در تهران) قرار داد تا به منظور تماس تلفنی احتمالی به مقامات ایران تحویل داده گردد.

ترامپ در هفته های اخیر سیاست اعمال تحریم و دعوت به مذاکره را بارها آزموده است اما در این میان ایران هیچ توجهی به وی و خواسته هایش نشان نداده و طبق سیاست های خود برای احقاق حقوقش ذیل برجام و مقابله با تحریم های آمریکا گام برداشته است.

ایران پس از خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم ها بیش از یک سال به طرف های دیگر برجام به ویژه تروئیکای اروپایی (آلمان، انگلیس، فرانسه) فرصت داده بود تا به تعهدات خود در قبال برجام و ایران عمل نمایند اما با تداوم روند کوتاهی این کشورها در اجرای تعهدات برجامی خود، ایران نیز رویه دیگری را در پیش گرفت.

در اولین سالگرد خروج آمریکا از توافق هسته ای، ایران در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی و حقوق تصریح شده خود مندرج در بندهای 26 و 36 برجام بیانیه ای صادر کرد و طی آن ضمن اعلام رسمی توقف بعضی تعهدات خود ذیل برجام، به طرف های دیگر برجام 60 روز فرصت داد برای اجرای تعهدات خود به ویژه در حوزه های بانکی و نفتی اقدام نمایند.

تهران به همین دلیل 30 اردیبهشت ماه بیان کرد میخواهد میزان فراوری اورانیوم 3.67درصدی خود را به 4 برابر میزان قبلی افزایش دهد.

ایران روز یکشنبه 16 تیرماه در انتها مهلت 60روزه ای که برای طرف های دیگر برجام (به ویژه طرف های اروپایی) در نظر گرفته بود تا به تعهدات خود در قبال ایران عمل نمایند، رسماً بیان کرد که گام دوم کاهش تعهدات هسته ای خود ذیل برجام را شروع خواهد نمود و از این پس غنی سازی اورانیوم را حسب نیازهای گوناگون خود، در درصدهای بالاتر از میزان معین شده در برجام (3.67 درصد) انجام خواهد داد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه 17 تیرماه رسماً تأیید کرد که غنی سازی اورانیوم در تأسیسات نطنز ایران از سطح معین شده در برجام (3.67 درصد) عبور نموده است.

پیش از این آژانس بین المللی انرژی اتمی در روز دوشنبه 10 تیر تأیید نموده بود که میزان ذخایر اورانیوم غنی شده ایران از مرز معین شده در برجام (300 کیلوگرم هگزافلوراید UF6 و یا معادل آن یعنی 202.8 کیلوگرم اورانیوم) گذشته است.

پیش از این محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان نیز در یک مصاحبه با یک رسانه غربی در مورد تعدیل تعهدات برجامی ایران خاطرنشان ساخته بود: ایران در حال اجرای یکجانبه یک توافق چندجانبه بود و این شیوه دیگر جواب نمی دهد. همه طرف های برجام باید وارد عمل شوند و برای حفظ برجام سرمایه گذاری نمایند. اروپایی ها می گویند این توافق برای امنیت آنها مهم است، اگر چنین است پس باید روی آن سرمایه گذاری نمایند. ما هم می توانیم مانند اروپایی ها تنها به صورت کلامی از برجام حمایت کنیم. این یک آزمون برای اروپایی ها است که معین می نماید آنها واقعاً چقدر حاضرند برای حفظ برجام سرمایه گذاری نمایند.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "ظریف: نفتمان را بالاخره می فروشیم اما شرافتمان را هرگز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف: نفتمان را بالاخره می فروشیم اما شرافتمان را هرگز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید