خسارت باز و بسته شدن زاینده رود برای پل های تاریخی چیست؟

به گزارش وبلاگ شادمهر، خروجی سد زاینده رود، 13 آذرماه کاهش یافت و زمان باز شدن دوباره سد هنوز به طور دقیق تعیین نیست. با توجه به اینکه بر روی این رود، پل های تاریخی مهمی همچون سی وسه پل، خواجو، شهرستان و... قرار گرفته است، آنالیز آسیب های احتمالی باز و بسته شدن آب برای پایه این پل ها امری لازم است.

خسارت باز و بسته شدن زاینده رود برای پل های تاریخی چیست؟

به گزارش وبلاگ شادمهر به نقل از ایسنا، عضو هیئت علمی دانشگاه هنر اصفهان در این باره اظهار کرد: پل های معمولی و همچنین پل هایی که در پایه آن ها از ساروج استفاده شده، پایه ای آهکی دارد و این پایه آهکی باید در بازه زمانی احداث پل تا مدتی بعد، در معرض آب باشد، تا دچار مشکل نگردد.

نیما ولی بیگ ادامه داد: اگر پس ازاین مدت، پایه های آهکی تماسی با آب نداشته باشند برای آن ها مسئله ای ایجاد نمی گردد.

وی توضیح داد: آنچه آسیب زیادی به پل ها می رساند، فرآیند تر و خشک شدن های متوالی است. اینکه به صورت پیاپی، آب رودخانه را می بندند و دوباره باز می نمایند، باعث می گردد که پایه های پل خیس و خشک گردد و به آن آسیب برسد.

ولی بیگ که به دعوت مرکز اصفهان شناسی و خانه ملل، وابسته به سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان برای صحبت درباره پل های تاریخی اصفهان به کتابخانه مرکزی آمده بود، همچنین در مورد آسیب منظری به پل های تاریخی شهر نیز گفت: در گذشته، تنها به حریم محوطه های تاریخی توجه می شد، اما اکنون حریم محوطه های طبیعی نیز باید موردتوجه قرار گیرد و قانونی پیش بینی گردد که در آن بر حفظ حریم اطراف پل و رودخانه تأکید شده باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه هنر اصفهان اظهار داشت: رودخانه بخشی از منظر شهری است و برای جلوگیری از آسیب به این منظر، نباید اجازه احداث بناهای بلندمرتبه در اطراف آن داده گردد، به همین دلیل نگاه شهرداری ها باید به سمتی برود که ضوابطی را حاکم نمایند تا از ساخت وسازهای بلندمرتبه اطراف رودخانه ها جلوگیری گردد.

منبع: همشهری آنلاین

به "خسارت باز و بسته شدن زاینده رود برای پل های تاریخی چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خسارت باز و بسته شدن زاینده رود برای پل های تاریخی چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید