استعفای ایوو مورالس از سمت ریاست جمهوری بولیوی

به گزارش وبلاگ شادمهر، استعفای ایوو مورالس از سمت ریاست جمهوری بولیوی که در پی تهدید ارتش انجام شد، یک پیروزی برای کشورهای غربی بویژه آنهایی که سعی دارند آمریکای لاتین را همچنان به عنوان مستعمره در دستان خود نگه دارند محسوب می شود.

استعفای ایوو مورالس از سمت ریاست جمهوری بولیوی

برای این قبیل کشورها، وجود چهره های چون هوگو چاوز، مورالس، لولا داسیلوا، برادران کاسترو و ... به هیچ وجه قابل تحمل نیست از همین رو شاهد هستیم در کشورهای آمریکای لاتین که چهره های چپ گرا در راس کار هستند تحولات امنیتی آغاز می شود که هدف نهایی آنها سرنگون کردن دولت حاکم است.

نمونه بولیوی و ونزوئلا از مثال های شاخص این جریان هستند. البته در خصوص کشورهایی همچون کوبا نیز، آمریکا با استفاده از گزینه فشار مالی سعی در تسلیم کردن آنها دارد.

بر همین اساس اکنون که با تهدید ارتش بولیوی و اعتراضات چند روزه در بولیوی، رئیس جمهور ضد استعماری این کشور کنار رفته غربی ها سعی دارند تا با تمجید از این جریان به نوعی مردم سایر کشورها از جمله ونزوئلا را تحمیق کرده و به نوعی راه را به آنها نشان دهند.

در همین رابطه امروز سه شنبه رویترز در گزارشی به مقایسه تحولات بولیوی و ونزئلا پرداخته و می نویسد: تفاوت تحولات بولیوی و نزوئلا در این است که ارتش ونزوئلا قبول نکرده علیه مادورو قیام کند اما ارتش بولیوی در حمایت از اعتراضات ضد دولتی وارد عمل شد و همین امر منجر به استعفای مورالس شد.

رویترز در ادامه تلاش کرده تا با لحنی زیرکانه ارتش ونزوئلا را به پیروی از اقدامات ارتش بولیوی تشویق کند.

علاوه بر رسانه های غربی، مقامات این کشورها نیز به تمجید از کودتای انجام شده در بولیوی پرداخته اند برای مثال، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در واکنش به تحولات بولیوی مدعی شد استعفای ایوو مورالس رئیس جمهوری این کشور موجب بقای دموکراسی می شود و به منزله پیامی خطاب به رژیم های نامآغاز ونزوئلا و نیکاراگوئه است.

وی در این باره مدعی شد: استعفای مورالس لحظه ای حساس برای برقراری دموکراسی در نیمکره غربی است. این پیامی است خطاب به ونزوئلا و نیکاراگوئه مبنی بر اینکه اراده مردم همواره پیروز می شود.

آمریکا پرچمدار تحولات بولیوی

علاوه بر این اظهارات ترامپ، دولت واشنگتن از مجمع قانونگذاری بولیوی خواست تا هرچه زودتر جلسه ای را با هدف تایید رسمی استعفای ایوو مورالس رئیس جمهوری این کشور آمریکای لاتین ترتیب دهد و در راستای پر کردن خلاء سیاسی موجود، فرایند غیر نظامی انتقال قدرت را آغاز کند.

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا نیز در این باره مدعی شد: واشنگتن آنگونه که دولت مکزیک و خود مورالس می گویند کودتا را عامل کناره گیری وی تلقی نمی کند. بالعکس، این نتیجه اعتراضات مردم بولیوی بود که از حکومتی که خواست آنها را نادیده می گرفت به تنگ آمده بودند.

اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا نیز در واکنش به تحولات بولیوی، تمامی طرف های درگیر در تنش سیاسی جاری در این کشور را به خویشتن داری و مسئولیت پذیری خواند.

فدریکا موگرینی، کمیسر روابط خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه گفت: مایلم با صراحت اعلام کنم ما خواهان آن هستیم که همه طرف های درگیر در کشور [بولیوی] ضمن خویشتن داری و پذیرفتن مسئولیت خود، کشور را به آرامی به سوی انتخابات پیش ببرند؛ انتخاباتی سالم که مردم بولیوی از طریق آن خواسته دموکراتیک خود را ابراز کنند.

وی پس از آن در جریان یک نشست مطبوعاتی در جمع وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا گفت: اگر بولیوی از ما بخواهد و شرایط فراهم باشد، اتحادیه اروپا هیئتی را برای نظارت بر انتخابات آینده به این کشور خواهد فرستاد.

ونزوئلا هدف بعدی

آمریکا سالهاست که بدنبال براندازی در ونزوئلا و حاکم کردن جریان های همسو با واشنگتن در کاراکاس است. این تلاش ها از سال گذشته و با وارد بازی شدن خوان گوایدو وارد مرحله جدی شد و وی با رئیس جمهور خواندن خود پیشبرد اهداف آمریکا در ونزوئلا را در دست گرفت.

بعد از اقدام گوایدو، 50 کشور که عمده آنها غربی بودند از گوایدو حمایت کردند اما حمایت های آنها با توجه به آنکه عمده مردم و همچنین ارتش ونزوئلا همچنان از مادورو حمایت می کنند راه به جایی نبرده اند.

البته چند ماه قبل و در زمان حضور جان بولتون در کاخ سفید، کودتایی نصفه و نیمه علیه مادورو در ونزوئلا انجام شد اما این کودتا راه به جایی نبرد و همین امر یکی از دلایل ایجاد اختلاف میان ترامپ و بولتون شد.

اکنون اما با به ثمر نشستن کودتا در بولیوی گویا غربی ها انگیزه جدیدی یافته اند و تلاش دارند تا این موج ایجاد شده را به ونزوئلا بکشانند.

اینکه این تلاش ها در خصوص ونزوئلا به ثمر می نشیند یا خیز نیاز به بحث جداگانه ای دارد اما آنچه مسلم است آن است تا زمانیکه رهبران چپ گرا و ضد استعماری در کشورهای آمریکای لاتین در راس کار باشند مواردی همچون اعتراض، ناآرامی و کودتا (نمونه های بولیوی و ونزوئلا) و مطرح شدن اتهامات مالی (نمونه برزیل) حربه هایی هستند که با توسل به آنها می توان چهره های حامی غرب را به روی کار آورد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "استعفای ایوو مورالس از سمت ریاست جمهوری بولیوی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استعفای ایوو مورالس از سمت ریاست جمهوری بولیوی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید