بفرمایید طبیعت گردی

به گزارش وبلاگ شادمهر، ثریا روزبهانی- خبرنگار:اگر در غرب تهران سکونت داشته باشید، برای رسیدن به دامان طبیعت دیگر ناچار نیستید مدت زیادی زمان صرف کنید تا از این سازه های آهنی و دود و ترافیک شهر فرار نموده و در دامن طبیعت نفسی تازه کنید.

بفرمایید طبیعت گردی

همین که تصمیم بگیرید روزتان را در دل طبیعت بگذرانید، بدون گرفتار شدن در ازدحام ترافیک و شلوغی بزرگراه های شهر با پیمودن کم ترین مسافت، به منطقه های خوش آب و هوایی می رسید که هنوز اصالت و هویت قدیمی شان را حفظ نموده اند و در تعریف نظام شهرسازی به آن حریم می گویند. حریم هایی که بین محدوده شهرداری منطقه 5 و منطقه22 قرار گرفته است و در مقابل ساختمان های بلند و آپارتمان های قوطی کبریت شهر، رفتن به این نقاط و نشستن در کنار دره ها، باغ ها، رودخانه و کوه هایش جانی دوباره به شما می بخشد. اگر برای رفتن به این روستاها و نقاط دیدنی آن مصمم هستید با ما همراه شوید تا این روستاها را معرفی نموده و به شما بگوییم از کجا و چگونه به این مکان های بکر و زیبای طبیعی سفر کنید.

  • روستای کن

جمعیت: 12 هزارنفر

محله کن با پیشینه 1400 ساله اش یکی از قدیمی ترین محله های شهر تهران محسوب می گردد و دارای 2 روستای کن و سولقان است. روستای کن شامل روستاهای کوچک امامزاده داود(ع)، مزراء (امامزاده عقیل)، باغ میر، جنگلک، رندان، سنگان، سولقان، طالون، قلعه ارامنه، قلهک دره، حسن آباد، کشار سفلی، کشار علیا، کیگا هریاس است که هرکدام از این روستاها نقاط گردشگری زیبایی برای رهایی از شلوغی شهر و لذت بردن از طبیعت بکر حاشیه تهران دارد. همچنین رودخانه این بخش از رشته کوه های توچال سرچشمه می گیرد و با گذر از محله های این روستا، طراوت و سرسبزی آنها را دوچندان می نماید.

بناهای تاریخی

در این محله قدیمی، بناهای تاریخی و جاذبه های گردشگری بسیاری وجود دارد که می توان به حمام کن، پل آجری و کوچه باغ های قدیمی اش اشاره نمود. از سویی دیگر در این محدوده دره های زیادی وجود دارند که اهالی و گردشگران تهرانی در همه ایام سال به ویژه فصل بهار و تابستان برای تفریح به این مکان ها می آیند. وسک، قلاچ، گرمدره، خرگوش دره، مالا و باغ میر از جمله این دره هاست. همچنین در شمال غربی فرحزاد دره ای زیبا به نام دوچناران قرار گرفته است که به قله 2761 متری بند عشق منتهی می گردد. این منطقه از ادامه جاده کوهسار و شهران قابل دسترسی است. در میان این دره، چشمه ای به نام آب زندگانی است که از زمین می جوشد.

  • سولقان

جمعیت:500 هزار نفر

روستای سولقان از توابع دهستان کن در 5 کیلومتری شهر تهران واقع شده است. سولقان از چندین محله به نام های پشته کوچک، حصار، پاچنار، میان ده، پاجوزدار، کوچه پایین، باغ شاه و محله قاضی تشکیل شده است. این روستا یکی از قطب های تولیدنماینده میوه کشور محسوب می گردد و از طرفی به دلیل رودخانه و چشمه های زیبای این روستا و هوای مطبوعش، پذیرای گردشگران و شهروندان تهرانی است.

باغ های سرسبز و میوه های رنگی

این روستا بیش از 550 هکتار باغ های میوه مانند گیلاس، آلبالو، شاتوت، توت، گردو و خرمالو و از طرفی حدود 2 هزار زمین زراعی دارد. جونارون، جو زمین، جوب دره، جنغجو، در آسیاب الوم بالا، درسوء قاضی، اون دست، ویشت ها، پوراز بالا و پایین، کاندونک، جره، چال ماهی و تنگه مش نجف از جمله 13 نهری است که درختان باغ های این روستا با آب جاری و زلال این نهرها آبیاری و روزهای تعطیل تفرجگاهی خنک برای شهروندان و گردشگران محسوب می شوند.

  • وردیج

جمعیت: 800 هزارنفر

وردیج در حریم منطقه 22 قرار گرفته است. در انتهای بزرگراه شهید خرازی، تابلوی سفیدرنگی شما را به سمت روستاهای وردیج و واریش راهنمایی می نماید. نخستین روستا در این راستا، روستای وردیج است. محدوده ای که بین کوه و دره ها احاطه شده و آب آن از چشمه سارهای متعددی به ویژه چشمه شاه و چشمه پااورزا تأمین می گردد.

مجسمه های سنگی

در جاده عبوری به روستای وردیج بخشی از دیواره کوه ها به دلیل فرسایش سنگ و هوازدگی شکل عجیب و زیبایی به خود گرفته است. شما در این دیواره های سنگی می توانید صورتک هایی پر از حفره، بازمانده های یک قلعه قدیمی را ببینید که شکل مجسمه های مصری و جمجمه انسان را در ذهنتان تداعی می نماید.

آبشار لتمال در راستا رسیدن به روستای وردیج 3 آبشار قرار گرفته است. برای رسیدن به این آبشار باید پیش از وارد شدن به راستا اصلی جاده و پس از عبور از مجتمع معلم، به سمت دره پیاده روی کنید. آبشار اول و دوم حدود 5 متر ارتفاع دارد و در مقایسه با آبشار سوم یا آبشار معروف لتمال که ارتفاعش به 35 متر می رسد و به شکل پلیکانی است، کوچک تر به نظر می آیند. به گفته اهالی روستای وردیج، لتمال به معنی مالیده شدن آب روی سنگ است.

  • واریش

جمعیت:500 هزار نفر

با پشت سر گذاشتن روستای وردیج و ادامه راستا 4 کیلومتری، به روستای دیدنی و سرسبز واریش می رسید. روستای واریش یکی از راستاهای صعود به قله گندم چال و پهنه حصار است. دره های عمیق، باغ های سرسبز و کوه های مرتفع، مناظر چشمنوازی است که در کنار باغ های گیلاس و آلبالو در طول جاده و در طی راستا، چشم های زیبابین و کنجکاو شما را به خود جلب خواهند کرد.

قله نوردی تا پهن حصار

قله ای 3375 متری در شمال غرب تهران قرار گرفته است رودی از دامنه شرقی آن سرچشمه گرفته و در راستا خود، آبشار سنگان را می سازد و در نهایت به رود کن می ریزد. این رشته کوه میان جاده سولقان و جاده چالوس قرار گرفته است و از شمال به شهرستانک، از غرب به روستای خور و جاده چالوس، از شرق به دهکده سنگان و جاده سولقان و از جنوب به منطقه واریش و وردآورد می رسد. بلندترین قله این رشته کوه پهنه سار است که پهن حصار و پشته بند و گندم چال هم نامیده می گردد. کوهنوردان یا گردشگرانی که به روستای واریش می روند سپس از گذشتن از جاده خاکی، از بالای روستا به سمت کوه پهنه حصار می روند. برای رسیدن به قله از روستا باید 5 ساعت کوهنوردی کرد.

  • روستای ییلاقی امامزاده داود(ع)

جمعیت: 300 هزار نفر

این روستا منطقه ای ییلاقی است و در فصل زمستان به دلیل بارش برف های سنگین و سردی هوا کمتر گردشگر و زائری به این مکان سفر می نماید. برای همین بازار محلی اش در این ایام تعطیل است. از طرفی چون امکانات رفاهی، از جمله گاز شهری هنوز در این روستا وجود ندارد، تعداد ساکنان دائمی اش هم انگشت شمار است، اما در ایام تابستان و ابتدای پاییز به ویژه پنجشنبه و آدینه ها زائران و گردشگران بسیاری به این روستا می آیند و مسافرخانه هایش مملو از جمعیت است.

آستان مقدس

از چند پیچ مانده به آستان امامزاده داود(ع)، از پیچی که بین زائران به تپه سلام یا گنبدنما معروف است، نقاط گردشگری روستای امامزاده داود(ع) شروع می گردد. روستای امامزاده داود(ع) از جمله روستاهای گردشگری مذهبی به شمار می آید که سالانه حدود 700 هزار نفر، برای زیارت به این روستا سفر می نمایند. از جمله مکان های زیارتی سیاحتی می توان به آستان مقدس امامزاده، آبشارهای همواره جاری، بازارچه و شهربازی اش اشاره نمود. آسان ترین راستا برای رسیدن به امامزاده داود(ع)، جاده کن به امامزاده داود(ع) است. از ابتدای جاده تا آستان امامزاده، نزدیک به 25 کیلومتر است.

  • سنگان

جمعیت:4000 هزار نفر

پس از روستای سولقان و 10 کیلومتر رانندگی در راستا اصلی به یک دوراهی می رسید که سمت راست جاده، شما را به بارگاه امامزاده داود(ع) راهنمایی می نماید و سمت چپ، شما را به روستای سنگان می برد. روستای سنگان جزو یکی از روستاهای تحت پوشش بخشداری کن و به دلیل قرار دریافت در نقاط کوهستانی، زیبا و سرسبز است. این روستا از 6 محله و ده پایین، ده میان، ده سر، باغ دره، دره تک و سنگان نو تشکیل شده است و آرامگاه امامزاده های سه گانه سنگان، نشانگر قدمت این روستاست.

آبشار سنگان

برای دیدن این آبشار زیبا دست کم باید 3 ساعت کوهنوردی کنید، آبشار سنگان به ارتفاع 2 هزار و 575 متر در شمال غرب روستا و 20 کیلومتری شمال غرب تهران و در دامنه های قله پهنه حصار واقع شده است. این آبشار در همه فصل های سال، زیبا و مکان بکری برای گذراندن اوقات فراغت گردشگران محسوب می گردد. راستا رسیدن به آبشار آسان است. پس از گذشتن از محوطه داخلی امامزاده عقیل (ع) و بستر رودخانه و طی کردن سراشیبی به آبشار دیدنی سنگان می رسید. همچنین دره سنگان هم یکی دیگر از جاذبه های گردشگری روستای سنگان است. گردشگران می توانند برای دیدن جاذبه های گردشگری این روستا از جاده کن استفاده نمایند.

  • کشار بالا و پایین

جمعیت: 1500 نفر

هنوز از روستای سولقان خارج نشده اید که در سمت چپ راستاتان به یک فرعی می رسید و با وارد شدن و طی کردن این راستا فرعی به روستای کشار بالا و پایین می رسید. دره طولانی و پرآب کشار بالا و پایین، در کیلومتر 10 جاده کن ـ سولقان قرار گرفته است. سراسر دره با درختان کوچک و بزرگ احاطه شده و محیطی مناسب برای گشت وگذار در کنار رودخانه ای کوچک است.

  • رندان

جمعیت: 700 نفر

پس از گذر از کنار جاده های کشار، سولقان و سنگان در جاده امامزاده داود(ع) سمت چپ جاده تابلویی خواهید دید که نام رندان روی آن نقش بسته است و با ادامه راستا 5 کیلومتری به این مکان گردشگری می رسید. از آبشاررندان یا به زبان محلی های روستا، آبشار دره حیدر یکی از زیباترین آبشارهای تهران و در شمال روستای رندان واقع شده است. آبشار رندان از آبشار سنگان، دومین آبشار مرتفع تهران است. آبشار رندان در ارتفاع حدود 2200 متر از سطح دریا واقع شده، 40 متر ارتفاع و از روستا 2 کیلومتر فاصله دارد.

منبع: همشهری آنلاین

به "بفرمایید طبیعت گردی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بفرمایید طبیعت گردی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید