برداشت شن و ماسه از رودخانه های فصلی یزد ممنوع است

مدیر نظام فنی و اجرایی سازمان مدیریت و برنامه ریزی یزد می گوید: برای پیشگیری از بروز حوادث ناگوار هرگونه واگذاری معادن رودخانه ای (برداشت شن و ماسه) در این استان ممنوع است.

برداشت شن و ماسه از رودخانه های فصلی یزد ممنوع است

به گزارش ایرنا، محمدرضا بشیری در شورای فنی استان با اشاره به بررسی گزارش سیل آب اوایل سال جاری که در دستور کار این شورا است از شناسایی 130 نقطه بحرانی برای لایروبی رودخانه ها با اولویت مناطق مسکونی و جمعیت بالا خبر داد.

وی ادامه داد: بنابر اعلام شرکت آب منطقه ای حدود 2100 کیلومتر رودخانه های فصلی در استان نیازمند مطالعه و ساماندهی است.

این مسئول گفت: بر اساس مصوبه شورای فنی مقرر شد اقدام های لازم توسط شرکت آب منطقه ای با همکاری دستگاه های ذیربط برای جلوگیری از تصرف حاشیه رودخانه ها و رفع خطرهای ناشی از سیل آب صورت گیرد.

بشیری با اشاره به نقش منفی زیست محیطی برداشت شن و ماسه و تخریب بستر و حریم رودخانه ها گفت: بر اساس مصوبه شورای فنی تاکید شد از طرف سازمان صنعت، معدن و تجارت استان به هیچ وجه معدن رودخانه ای جدید، واگذار نشود و مجوزهای موجود تمدید نشود و با معادن کوهی جایگزین شود.

مدیر نظام فنی و اجرایی سازمان مدیریت و برنامه ریزی یزد با اشاره به گزارش شهرداری یزد در خصوص دفع روان آب از سطح شهر ادامه داد: از سال 92 طرح دفع روان آب در دستور کار شهرداری قرار گرفت و مطالعات فاز صفر و یک آن انجام شد اما روند کار به دلیل هزینه های زیاد و کمبود بودجه متوقف شده است.

بشیری خاطر نشان کرد: در این رابطه مقرر شد قبل از شهریور جاری با شناسایی نقاط بحرانی که قبلا صورت گرفته است، اقدام های لازم برای رفع این مشکل انجام شود.

وی اضافه نمود: بستر مسیل رودخانه مرکزی شهر یزد برای جمع آوری روان آب های اصلی سطح شهر در دستور کار شهرداری واقع شده است و اقدام های لازم در حال اجراست و 400 متر اولیه این رودخانه به اتمام رسیده است.

در این نشست همچنین مقرر شد توسط شرکت آب منطقه ای با همکاری دفتر فنی استانداری، راه های قانونی آزادسازی راستا رودخانه شهر بررسی و نتیجه به دبیرخانه شورای فنی استان منعکس شود.

استان یزد دومین تولیدکننده معدنی و یکی از سه استانی است که بالاترین میزان کشف های معدنی کشور را به خود اختصاص داده و در حوزه اشتغال معدنی هم جزو استان های برتر است.

حدود 12 هزار نفر به صورت مستقیم در معادن استان یزد اشتغال دارند و با وجود 545 معدن دارای پروانه بهره برداری، این استان رتبه دوم کشور را در ذخیره معدنی و رتبه نخست را در تنوع مواد معدنی به خود اختصاص داده است.

منبع: همشهری آنلاین

به "برداشت شن و ماسه از رودخانه های فصلی یزد ممنوع است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برداشت شن و ماسه از رودخانه های فصلی یزد ممنوع است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید