افسردگی خندان چیست و چطور آن را تشخیص دهیم؟

به گزارش وبلاگ شادمهر، روزیاتو/ اگر در شبکه های اجتماعی هشتگ #faceofdepression (به معنای چهره افسردگی) را جستجو کنید، صدها تصویر از افرادی شاد و خنده رو اما مبتلا به افسردگی خواهید دید. این تصاویر گاهی توسط خود آن اشخاص به اشتراک گذاشته می شوند، اما در اغلب موارد این عکس ها را خانواده و دوستان این افراد به اشتراک گذاشته اند که می خواهند به عزیزان شان کمک می کند و بقیه دنیا را از این مشکل آگاه سازند. متأسفانه، بعضی از این تصاویر خیلی دیر منتشر می شوند، یعنی زمانی که همان اشخاص خنده رو به خاطر دریافت جان خود، دیگر در این دنیا نیستند.

افسردگی خندان چیست و چطور آن را تشخیص دهیم؟

به این پدیده افسردگی خندان گفته می شود. در این مطلب به چیستی این مسأله خواهیم پرداخت و می خواهیم ببینیم چطور می توانیم آن را در عزیزان مان تشخیص دهیم و از همه مهم تر، به آن ها کمک کنیم از پس مشکل شان برآیند.

افسردگی خندان چیست و چرا می تواند خطرناک باشد؟

افسردگی خندان یعنی فرد سعی می کند خود را به دیگران شاد و سرزنده نشان دهد، در حالی که در عمق وجود خود رنج می کشد. افرادی که به این مشکل دچار هستند به نظر نمی رسد که در رنج و عذاب باشند، به همین دلیل خانواده و دوستان شان شک نمی کنند که مسئله ای وجود دارد. به علاوه، گاهی خود فرد هم متوجه مشکلش نیست، به همین دلیل دنبال کمک یا حمایت نمی رود. افراد مبتلا به افسردگی خندان اغلب زندگی اجتماعی فعالی دارند، خانواده، دوستان و شغلی برای خود دارند، پیروز و بسیار شاد به نظر می رسند و شما هرگز نمی دانید که آن ها پشت این ظاهر شاد چه چیزی را پنهان کرده اند.

بدترین قسمت این مشکل آن است که میان افسردگی خندان و فکر به خودکشی ارتباطی وجود دارد. این افراد ممکن است در ظاهر پرانرژی و پرشور به نظر برسند، اما در پشت درهای بسته احساس بی ارزش بودن و ناامیدی کنند. بعد از آنکه چستر بنینگتون خواننده اصلی گروه موسیقی لینکین پارک دست به خودکشی زد، همسرش، تالیندا عکسی از او منتشر کرد که مربوط به چند روز قبل از خودکشی بنینگتون می شد. چستر در این عکس خنده به لب داشت و با خانواده اش خوش می گذراند، و هیچ کس نمی دانست که او در آن لحظات چه فکری در سر داشت.

افسردگی خندان گرچه پشت نقاب شادی پنهان می شود، اما راه هایی هست که با استفاده از آن ها می توانید به وجود این مشکل در خود یا عزیزان تان پی ببرید. شایع ترین نشانه های افسردگی خندان عبارتند از:

کاهش علاقه به سرگرمی ها و فعالیت هایی که فرد قبلاً به آن ها علاقمند بود

بروز تغییر در وزن و اشتها

احساس خستگی و نداشتن تمرکز

بی خوابی

فکر کردن مدوام به موقعیت های منفی

شادی اجباری و غیر طبیعی

منبع: همگردی

به "افسردگی خندان چیست و چطور آن را تشخیص دهیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افسردگی خندان چیست و چطور آن را تشخیص دهیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید